Какво да правите при постоянно къркорене на червата, възможно ли е да се отървете от него сами у дома, нормално ли е или е аларма за някакво заболяване?

Фактът, че нещо в стомаха къркори, скърца, мърда и издава силни звуци, може да изглежда като симптом на заболяване. Но всъщност в повечето случаи това е норма, върху която човек просто фиксира вниманието си и започва да се страхува от нея.
Основни причини, поради които има къркорене на червата след хранене
Причината за къркорене на червата след хранене е перисталтиката. Перисталтика най-общо казано е свиването на чревните стени. По същество червата са тръба, в която непрекъснато се намира течност с бълбукащи газове. Част от тази течност навлиза в тялото, когато пием и ядем. Някои се секретират от самите черва. Обикновено човешкото тяло произвежда около 8 литра чревна течност, обогатена с храносмилателни ензими. Газовете, които изпълват ферментиралата чревна течност, също имат двоен произход. Определено количество от тях се поглъщат от човек заедно с въздуха. Но основният обем се произвежда от бактерии. По този начин се оказва, че както в газираната вода, нещо непрекъснато се движи през чревния тракт. Това е причината стомахът буквално да къркори след хранене.
Причини, поради които има къркорене на червата, когато сте гладни
Човешкото тяло е еволюционно проектирано да информира собственика си за заплахата от глад. В крайна сметка основният проблем в дивата природа е липсата на храна. Следователно, веднага щом стомахът и червата „осъзнаят“, че в тях няма храна от дълго време (повече от 2 часа), те изпращат сигнал до мозъка, че са гладни. Така мозъка започва да променя поведението на собственика, като му дава заповед да търси храна.
За да предаде сигнал към мозъка, мигриращият двигателен комплекс се активира в стомашно-чревния тракт под въздействието на хормона мотилин, който представлява вълна от контракции, която преминава от стомаха по цялата дължина на червата. Извършените контракции винаги са придружени от издаване на доста силни звуци. Обикновено по-силни от тези, причинени от преминаването на течности и газове през храносмилателната система.
Нормалното къркорене на червата продължава 20 минути. И след това утихва
След около час, ако човекът не е ял, се появява отново, и отново продължава около 20 минути. В допълнение към факта, че мигриращият двигателен комплекс предава сигнал на мозъка, че стомаха е празен, той също така почиства червата от натрупването на слуз и несмлени остатъци от храна. Следователно, ако този механизъм по някаква причина не работи достатъчно добре, човек може да почувства гадене или коремна болка.
Може ли да няма изобщо никакво къркорене в коремната кухина?

Звуците, произвеждани от червата, се делят на нормални, слаби и силни. Винаги има някакъв вид бучене. Ако стомахът замлъкне, това показва сериозна патология и изисква спешна медицинска помощ.
Пълната липса на къркорене в коремната област може да бъде причинена от:
- перфорирана язва;
- прием на определени лекарства, като кодеин;
- чревна непроходимост;
- перитонит.
Коремните звуци изчезват след радиационно увреждане или при обща анестезия. Следователно, ако не лежите на операционната маса и нямате вътрешен кръвоизлив, тогава стомахът ви трябва да къркори. Това е нормално физиологично състояние.
Другото нещо е, че звуците не винаги се чуват ясно. Ако са слаби, се откриват само със стетоскоп.
Защо имам къркорене на червата, което е твърде силно и болезнено?
Твърде силното къркорене може да се дължи на тежки соматични увреждания на стомашно-чревния тракт или инфекции. Те могат да бъдат:
- хранително отравяне, диария;
- хернии;
- тромбоза;
- кървящи язви;
- болест на Крон и др.
Всички тези състояния обаче са придружени от допълнителни симптоми, при които самото къркорене на червата вече не притеснява никого.
В допълнение към тежките и често остри състояния, които причиняват силно къркорене, има и по-малко животозастрашаващи и застрашаващи здравето причини, които също водят до силни звуци. Това са звуци, които са хронични, практически постоянни по природа. Нарушеното храносмилане, което може да бъде предизвикано от някои храни води до патологично къркорене.
Ако се появи истинска целиакия , почти винаги се развива силно къркорене в корема
При свръхчувствителност към глутен без целиакия, симптомът също може да бъде обезпокоителен. Но много по-често къркоренето се развива в резултат на лошо усвояване на лактозата при консумация на млечни продукти на фона на лактазен дефицит.
Невротичните разстройства докарват постоянно къркорене на червата и стомаха (силно, но не страшно)
При генерализирано тревожно разстройство, хипохондрия и депресия се появява физически дискомфорт, който отразява реакцията на тялото към психическия дискомфорт.
1. Хората с невротични страхове, пациенти с вентрикуларен септален дефект (VSD) и онези, които имат депресия често имат проблеми с храносмилателната система. Нарушенията са функционално обратими, но обикновено се понасят трудно субективно.
2. На фона на постоянна тревожност могат да се развият заболявания, които са привидно едновременно соматични и функционални. Тези заболявания включват популярния сега синдром на раздразнените черва.

3. Друго обяснение защо стомахът постоянно къркори на фона на невроза е прекомерният фокус на човек върху здравето му. В резултат на това коремният дискомфорт, който човек в спокойно състояние дори не би забелязал, предизвиква страх и ужас при невротика. Такъв човек започва да фокусира вниманието си върху звуците, идващи от стомаха му. И той не просто ги чува, но и започва да катастрофизира тези звуци. И по този начин само ги прави по-шумни.
4. Поглъщане на въздух. Колкото повече въздух влиза в червата, толкова по-силно те започват да “пеят”. И колкото по-разтревожен и възбуден е човек в дадено състояние, толкова повече въздух неволно започва да поглъща. В резултат на това “бълбукането” в корема става по-силно.
Стомахът на възрастен често къркори силно поради страстта към сладкото
Доказано е, че диета, богата на обикновена трапезна захар и заместители на захарта, нарушава функционирането на чревната биоценоза. Променя се видовия състав на микрофлората. А количеството газове, отделяни от бактериите по време на жизнените им процеси, зависи пряко от видовото им разнообразие на чревната микрофлора.
Когато се консумира излишна захар, микроорганизмите, които произвеждат много газове, се размножават в червата
Други подсладители, като мед, който е с високо съдържание на фруктоза, и заместители на захарта като ксилитол (сорбитол) и еритритол, са FODMAP, които могат да причинят газове. FODMAPs или ферментиращи олигозахариди, дизахариди, монозахариди и полиоли са късоверижни въглехидрати, които се абсорбират слабо в тънките черва и ферментират в дебелото черво.
Какво да направите, ако стомахът ви къркори от глад
Дори силното къркорене в червата на празен стомах не представлява и най-малък проблем от медицинска гледна точка. Но може да причини психически дискомфорт, ако човек няма възможност да се нахрани, но му се налага да бъде в обществото. В този случай вместо храна в стомашно-чревния тракт може да се въведе вода. Трябва да пиете на много малки глътки, но не и през сламка.
Някои хора смятат, че промяната на графика им за хранене помага да се намалят пристъпите на глад. Трябва да ядете малко по малко, но често. Така стомахът и червата практически не разбират, че започват да гладуват.
Какво да направите, ако има постоянно къркорене в червата след хранене
Дъвчете бавно и със затворена уста. Избягвайте да говорите по време на хранене или да се разсейвате от други дейности, като телефон или телевизор. По този начин минимизирате количеството погълнати газове по време на процеса на хранене.
Не яжте, когато сте подложени на остър стрес, безпокойство или вълнение. В тези състояния човек поглъща много повече въздух, отколкото когато е спокоен.
Не преяждайте. Големите количества храна затрудняват храносмилането, причиняват натрупване на газове и в резултат на това усилват звуците в червата.
Направете лека разходка след хранене. Това ще подобри храносмилането и ще улесни преминаването на храната през стомашно-чревния тракт.
Опитайте се да елиминирате храни, съдържащи глутен и/или лактоза от вашата диета
Ако помага, останете на тази диета. Ако няма забележимо подобрение, можете да добавите премахнатата храна обратно към вашата диета.
Минимизирайте консумацията на захар и всички други сладкиши, както естествени, така и синтетични. Всички сладки храни провокират повишено образуване на газ в червата и следователно увеличават къркоренето в стомаха.
Поддържайте функционирането на чревната биоценоза. Подхранвайте я с естествено ферментирали храни, като мариновани зеленчуци. Вземете пробиотични добавки.
Ограничете приема на храни, които причиняват масово образуване на газове. Това са основно варива и зеле от всякакъв вид.
Опитайте се да избягвате кисели храни, които дразнят чревните стени. За някои хора яденето на кисели храни като лимони или домати може да увеличи стомашното къркорене.
Увеличете консумацията на храни, съдържащи разтворими фибри, които подпомагат функционирането на чревната биоценоза. Ябълките и краставиците, богати на пектин, работят добре
Премахнете всички индустриално приготвени храни от менюто си. Всички те са богати на захари, аромати, консерванти и други съединения, които имат отрицателно въздействие върху състоянието на чревната биоценоза.
Спрете да пиете всякакви газирани напитки. Включително и минерална вода, която има много мехурчета, дори ако на етикета пише, че е „естествено газирана“ вода.
Откажете се от алкохола, особено от бирата. Алкохолните напитки са включени в списъка на продуктите, които увеличават образуването на газове. Освен това те могат да причинят хронично възпаление на чревните стени, да забавят храносмилането и да затруднят преминаването на хранителния болус.
Вземайте антибиотици само когато е абсолютно необходимо, а не всеки път, когато имате хрема
Не използвайте никакви антибактериални средства, като сапун, освен ако не е абсолютно необходимо.
Работете върху психическото си състояние. Лекувайте невротични разстройства. По-добре е да използвате професионален психотерапевт.
Спрете да мислите защо къркори стомаха ви и какво го кара да къркори. Много често необичайно силно къркорене в червата се открива при хора, които просто са съсредоточили вниманието си върху работата на тялото, започнали са внимателно да го наблюдават и се страхуват от нормалните физиологични усещания.
Вероятно е, освен ако нямате сериозно физическо състояние като кървяща язва. Но, дори и тогава бихте забелязали съществуването ѝ по симптоми, различни от къркоренето. Ако успеете да превключите вниманието си от корема към нещо по-интересно и съществено в заобикалящата ви среда, това ще ви помогне да се отървете от досадните звуци и къркоренето в червата.